Prudce rostoucí ceny prakticky veškerého zboží trápí snad každého z nás. Největší starosti nám pak dělají potraviny, neboť bez nich se zkrátka neobejdeme. Není tedy divu, že se snažíme vymyslet způsob, jak je získat levněji.
Kdo má nějaký pozemek, ať už u rodinného domu či chaty nebo chalupy, jistě dostal nápad, že si bude pěstovat vlastní zeleninu. Koneckonců, nijak náročné to není – zryjeme půdu, zasázíme semínka, a pak už jen necháme přírodu čarovat. Za několik měsíců pak můžeme sklízet.
Tato zjednodušená představa však naráží na mnoho problémů. Jedním z nich je například kvalita půdy. Ta totiž hodně ovlivňuje výnosy, kterých dosáhneme. Není totiž tajemstvím, že některým plodinám se daří lépe v hlinité půdě, jiným zase v lehčí písčité. K dosažení těch nejlepších výsledků je tedy nutné znát půdní typ na našem pozemku a pěstování mu přizpůsobit.
Pak je zde také fakt, že ony plodiny potřebují péči. Je nutné je pravidelně okopávat a plít, nehledě na zalévání v období horkého, suchého počasí. A i při nejlepší péči se může snadno stát, že naši opečovávanou zahradu navštíví škůdci. Proto je nutná prakticky denní důkladná kontrola, abychom včas předešli případným problémům.
Ovšem co je největším problémem je fakt, že naprostá většina z nás nemá dostatek prostoru pro vypěstování dostatečného množství. Představa, že na zahradě běžné velikosti vypěstujeme například dostatek brambor, aby nám vystačily na celý rok, je zkrátka zcestná, zvláště pokud se jedná o vícečlennou rodinu.
V tomto případě se tedy bohužel nedá nic moc dělat. Jistě, můžeme si vypěstovat alespoň malou část toho, co sníme, avšak z valné většiny budeme stále závislí na běžných obchodech. Nezbývá nám tedy než hledat, kde mají nejnižší ceny.
Samozřejmě, není to ani zdaleka nejlepší řešení, avšak pokud nemáte vlastní pole, pak je to pro vás jediná možnost. A na to samozřejmě prodejci spoléhají.