Snad nikdo nechce od svého zubního lékaře https://taborsky.denik.cz/zpravy_region/spechaji-aby-nas-nedobehla-nemoc-ktera-neboli-ale-zabiji-20171130.html slyšet větu: Budete muset nosit rovnátka. Je to totiž věc, která ubírá na kráse a přidává další starosti s jejich uchováváním, čištěním či vyslovováním některých slov. Obvykle je musí nosit ti jedinci, kteří potřebují nějakým způsobem napravit chrup. Někdo má zuby křivé, další má předkus horní či dolní čelisti a jiný zase nesprávně rozmístěné zuby.
Existuje vlastně 5 typů rovnátek:
- Klasická snímatelná jsou tvořená dráty a pryskyřicí. Dnes již nejsou tak rozšířené, jak tomu bylo v minulosti, stále se s nimi ale někdy ještě setkáme. Používají se po léčbě fixními rovnátky, aby se napravený chrup nevracel na původní místo a také při léčbě dětí ve věku 8-9 let. Mezi výhody tohoto typu patří nižší cena (cca 3000 korun), ovšem na úkor zdlouhavějšího procesu, který navíc ne vždy bývá 100%.
- Snímací neboli neviditelná, která tvoří sada téměř neviditelných fólií, která postupně zuby dostanou do chtěné polohy. Velmi oblíbené jsou zejména v USA a západní Evropě, ale pronikají i k nám. Například můžete sehnat neviditelná rovnátka PetrOrtho v pražské ortodoncii. Výhodou je logicky jejich nenápadnost, dále pohodlí (je možné je kdykoliv sejmout v době čištění či jídla), neuvolňují se součástky (jako někdy drátky u jiných typů) a kratší léčba. Nevýhodou je pak cena (80000 korun) a nevhodnost použití pro extrémní případy.
- Fixní se zámky s gumičkami jsou v dnešní době v Česku nejpoužívanější. Její výhodou je cena (celá léčba vyjde na 40–55000 korun), flexibilita a možnost použití i pro extrémní případy. Nevýhodou je pak samozřejmě nápadnost – hlavně v podobě zámků, dále nemožnost sundání, čímž je složitější také čištění zubů, a také nutnost neplánovaných návštěv ortodontisty pro uvolňování zámků.
- Fixní s DAMON zámky, což je vlastně modernější a rychlejší verze předchozího typu. Je s nimi snazší léčba velkých anomálií a jsou méně nápadné než předchozí. Nevýhodou je ale složitější použití, které ne každý lékař je umí ovládat, a také nutnost neplánovaných návštěv pro uvolnění zámků.
- Fixní neboli lingvální, která se uchycují na zuby zezadu, čímž se stávají absolutně neviditelné. Na začátku léčby jsou ale značně nepohodlná (odřený jazyk a zhoršená výslovnost). Mezi všemi jsou nejdražší (cena od 145000 korun).